Kolejne upamiętnienie Franciszka Salezego Jezierskiego w Warszawie.

Data: 18.06.2019

Pobierz informację prasową w formacie .doc

KOLEJNE UPAMIĘTNIENIE FRANCISZKA SALEZEGO JEZIERSKIEGO W WARSZAWIE

Z okazji 230. rocznicy powstania Kuźnicy Kołłątajowskiej władze warszawskiego Śródmieścia odsłoniły tablicę upamiętniającą miejsce spotkań wybitnych działaczy społeczno-politycznych oraz publicystów XVIII-wiecznego obozu reform. Wśród wyróżnionych na inskrypcji tablicy znalazł się pochodzący z Gołąbek w ziemi łukowskiej Franciszek Salezy Jezierski, zwany Wulkanem Gromów Kuźnicy.

Tablica pamiątkowa została odsłonięta na warszawskim Solcu, przy ul. Łazienkowskiej, niedaleko stadionu Legii Warszawa, a więc w pobliżu miejsca, w którym stał dom Hugona Kołłątaja. W latach 1789-1792 odbywały się tam regularne spotkania grupy działaczy społecznych, publicystów, literatów oraz polityków, tworzących w czasie Sejmu Czteroletniego tzw. obóz reform. W domu tym także mieszkał i w 1791 r. zmarł urodzony w Gołąbkach Franciszek Salezy Jezierski. Odsłonięciu tablicy towarzyszyła prelekcja poświęcona genezie i działalności Kuźnicy Kołłątajowskiej przeprowadzona przez prof. Bronisława Tregera, badacza twórczości Jezierskiego.

To kolejne wyróżnienie postaci Franciszka Salezego Jezierskiego. Pochodzący z ziemi łukowskiej wybitny kaznodzieja i publicysta okresu Sejmu Czteroletniego jest już patronem ulic w czterech miastach Polski (w tym na warszawskim Powiślu) oraz bohaterem kilku książek i prac naukowych. W maju br. obszerny artykuł o życiu i twórczości Franciszka Salezego Jezierskiego opublikował magazyn „Newsweek Historia”.

Dr Krzysztof Czubaszek, regionalista i pomysłodawca tablicy poświęconej Kuźnicy Kołłątajowskiej, powiedział: „Środowisko skupione wokół Hugona Kołłątaja było intelektualną lokomotywą społeczeństwa polskiego drugiej połowy XVIII w. Wydobywało nas z mroków zacofania, zabobonów, przesądów i popychało ku nowoczesności, upowszechniało na rodzimym gruncie idee zachodnioeuropejskiego oświecenia. To właśnie Kuźnicy Kołłątajowskiej zawdzięczamy w dużej mierze osiągnięcia Sejmu Czteroletniego, z Konstytucją 3 maja na czele. Choć zatrzymała się w pół drogi w modernizacyjnym i emancypacyjnym dziele, to i tak była jak na nasze możliwości przełomowa. Dumny jestem, że grunt pod nią przygotowywał i ciskał światłem w ówczesny mrok mój krajan, niemalże sąsiad, tak jak i ja wychowanek łukowskich szkół Franciszek Salezy Jezierski. Tablicą upamiętniającą lokalizację miejsca, w którym żył, tworzył i zmarł, oddajemy hołd jemu i wszystkim jego współpracownikom”.

Autor strony poświęconej Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu, www.kanonik-jezierski.pl, Paweł Jezierski dodaje: „Odsłonięcie tablicy pamiątkowej to kolejne potwierdzenie wyjątkowej roli kanonika Jezierskiego w czasach Sejmu Wielkiego. To także dowód na to, że ziemia łukowska ma „pierwszoligową” postać historyczną, z której powinna być dumna i którą może wykorzystywać do dalszej promocji. Bardzo cieszy fakt, że udaje się nam przywracać pamięć o tej niezwykłej postaci i inspirować do dalszego upamiętniania.”

Odsłonięta tablica znajduje się przy ul. Łazienkowskiej, niedaleko skrzyżowania z ul. Czerniakowską, tuż przy stadionie warszawskiej Legii, naprzeciwko Torwaru.

O Franciszku Salezym Jezierskim:

Franciszek Salezy Jezierski (ur. 1740 r. w Gołąbkach, zm. 1791 r. w Warszawie) był urzędnikiem Komisji Edukacji Naukowej, cenionym kaznodzieją, powieściopisarzem i czołowym publicystą Kuźnicy Kołłątajowskiej zwanym ze względu na swoje radykalne poglądy oraz ostry język utworów „Wulkanem Gromów Kuźnicy”. Jego działalność i postępowe idee walnie przyczyniły się do światłych założeń Konstytucji 3 maja. Pozostawił po sobie wiele dzieł, a jego życie i twórczość są inspiracją wielu książek i prac naukowych. Franciszek Salezy Jezierski jest patronem ulic m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.

Więcej informacji na www.kanonik-jezierski.pl lub www.facebook.com/KanonikJezierski/

Kontakt dla mediów:

Paweł Jezierski, tel. 693 962 056

Email: kanonik.jezierski@gmail.com