Przywrócić pamięć o "Wulkanie Gromów Kuźnicy" z ziemi łukowskiej

Data: 04.02.2019

Pobierz informację prasową w formacie .doc

PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ O „WULKANIE GROMÓW KUŹNICY” Z ZIEMI ŁUKOWSKIEJ

Z okazji zbliżającej się 280. rocznicy urodzin Franciszka Salezego Jezierskiego (1740-1791), pochodzącego z Gołąbek w ziemi łukowskiej jednego z czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia, uruchomiona została strona internetowa www.kanonik-jezierski.pl.

Kanonik Franciszek Salezy Jezierski, zwany „Wulkanem Gromów Kuźnicy” był m.in. działaczem Komisji Edukacji Narodowej, a następnie postępowym publicystą okresu Sejmu Wielkiego, członkiem Kuźnicy Kołłątajowskiej, prywatnie przyjacielem Hugona Kołłątaja. Był autorem wielu utworów literackich, pism, kazań, powieści, rozprawek historycznych, satyr i pamfletów politycznych, które publikowane były w Warszawie w czasach Sejmu Wielkiego. Jego dość radykalne poglądy wskazywały wiele wad ówczesnego systemu społeczno-politycznego, a postępowe idee znalazły swoje odzwierciedlenie w Konstytucji 3 maja.

Na stronie www.kanonik-jezierski.pl znaleźć można życiorys kanonika Jezierskiego, listę jego utworów wraz z linkami do publikacji w bibliotekach cyfrowych, a także liczne artykuły naukowe wielu autorów, dla których inspiracją były życie i twórczość pochodzącego z Gołąbek w ziemi łukowskiej Jezierskiego.

Autor strony, Paweł Jezierski powiedział: „Strona www.kanonik-jezierski.pl ma być centrum informacji o Franciszku Salezym Jezierskim, w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji przybliżających nam tę wybitną postać. Do założenia strony skłonił mnie fakt, że tak ceniona postać okresu polskiego oświecenia, osoba o niecodziennym życiorysie, a co ważniejsze autor wielu dzieł, które miały realny wpływ na opinię publiczną w okresie Sejmu Wielkiego zasługuje na widoczną obecność w lokalnej świadomości mieszkańców ziemi łukowskiej. Być może strona internetowa będzie pierwszym krokiem, aby przywrócić pamięć o „Wulkanie Gromów Kuźnicy”.

Docelowo na stronie internetowej będą pojawiały się kolejne ciekawostki i materiały związane z życiem i twórczością Franciszka Salezego Jezierskiego, w tym np. prezentacja dedykowana dla nauczycieli, którzy chcieliby poświęcić tej postaci lekcje historii.

O Franciszku Salezym Jezierskim:

Franciszek Salezy Jezierski (ur. 1740 r. w Gołąbkach, zm. 1791 r. w Warszawie) był urzędnikiem Komisji Edukacji Naukowej, cenionym kaznodzieją, powieściopisarzem i czołowym publicystą Kuźnicy Kołłątajowskiej zwanym ze względu na swoje radykalne poglądy oraz ostry język utworów „Wulkanem Gromów Kuźnicy”. Jego działalność i postępowe idee walnie przyczyniły się do światłych założeń Konstytucji 3 maja. Pozostawił po sobie wiele dzieł, a jego życie i twórczość są inspiracją wielu książek i prac naukowych. Franciszek Salezy Jezierski jest patronem ulic m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Lublinie.

Kontakt dla mediów:

Paweł Jezierski, tel. 693 962 056

Email: kanonik.jezierski@gmail.com