Komitet Upamiętnienia

Zapraszamy do wspierania działań Komitetu Upamiętnienia Franciszka Salezego Jezierskiego

Celem Komitetu Upamiętnienia jest osiągnięcie wzrostu świadomości o życiu i twórczości Franciszka Salezego Jezierskiego wśród lokalnej społeczności, lokalnych władz oraz instytucji kulturalnych i oświatowych. Komitet jest nieformalną grupą osób, które uważają, że postać Franciszka Salezego Jezierskiego zasługuje na to, aby być bardziej widoczna w lokalnej narracji historycznej i świadomości mieszkańców.

Można zaobserwować, że Franciszek Salezy Jezierski to jedna z najbardziej niedocenianych i nieobecnych postaci w lokalnej świadomości, pomimo faktu, że jest jednym z najciekawszych polskich pisarzy politycznych okresu oświecenia i jednocześnie jednym z aktywniejszych członków Kuźnicy Kołłątajowskiej. Życie i twórczość Franciszka Salezego Jezierskiego wyróżniały go pozytywnie w czasach polskiego oświecenia. Jego działalność wpłynęła na postępowe założenia Konstytucji 3 maja 1791 r. a nasz bohater upamiętniony jest m.in. jako patron kilku ulic w polskich miastach. Ponadto, jego życie i twórczość jest tematem wielu książek i publikacji naukowych.

Przeczytaj więcej: Życiorys Franciszka Salezego Jezierskiego lub zobacz ciekawostki związane z jego bogatym życiorysem.

W 2020 r. będziemy obchodzić 280. rocznicę urodzin Franciszka Salezego Jezierskiego. Data ta wydaje się idealnym momentem na upamiętnienie tej wybitnej postaci w ziemi łukowskiej i nie tylko. Osoby zainteresowane wspieraniem działań Komitetu prosimy o wiadomość poprzez zakładkę Kontakt.

Zachęcamy do kontaktu każdego, kto chciałby podjąć nawet niewielkie działanie, aby upamiętnić postać Franciszka Salezego. Przykładowo, formą takiego upamiętnienia może być promowanie strony internetowej albo zorganizowanie lekcji historycznej w szkole w oparciu o opublikowane materiały i ciekawostki. Oczywiście zależy nam także na bardziej tradycyjnej formie upamiętnienia Franciszka Salezego w postaci patronatu ulicy lub tablicy pamiątkowej w mieście, gminie lub powiecie. Wierzymy, że lokalne władze, które aktywnie wspierają wiele historycznych inicjatyw, rozważą działania także w tym zakresie. Przecież nie każdy region Lubelszczyzny czy Podlasia może poszczycić się tak znaną postacią.

Komitet Upamiętnienia wspierają m.in.:

  • prof. Bronisław Treger z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, miłośnik i badacz twórczości Franciszka Salezego Jezierskiego, autor cyklu publikacji poświęconych tej postaci,
  • dr Krzysztof Czubaszek, autor m.in. książki „Żydzi Łukowa i okolic”, twórca portalu www.zydzi.lukow.pl, książek o dziejach parafii Ulan oraz wspaniałej monografii swojego rodzinnego Skrzyszewa, ambasador pamięci o Franciszku Salezym w warszawskim samorządzie,
  • Magdalena Bliska, autorka znanej strony historycznej „Zastawie i Ziemia Łukowska” http://zastawie-netau.net/ popularyzującej lokalną historię oraz współautorka będącej w przygotowaniu książki „Tuchowicz. Dzieje parafii i osady”.
  • Paweł Jezierski, autor strony www.kanonik-jezierski.pl. Ukończył specjalizację Marketing Medialny i Public Relations w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo od ponad 10 lat zajmuje się komunikacją korporacyjną i public relations w międzynarodowych korporacjach. Mieszka w Warszawie. Aktualnie pracuje nad stworzeniem monografii Jezior i Gołąbek, z których pochodził m.in. Franciszek Salezy Jezierski.

Maj 2019: O kanoniku Jezierskim podczas lokalnych uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Podczas uroczystości związanych z kolejną, 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja (do której postępowych założeń przyczynił się Franciszek Salezy Jezierski) w Łukowie, mogliśmy usłyszeć o kanoniku Jezierskim w przemówieniu wygłoszonym przez posła ziemi łukowskiej, p. Sławomira Skwarka. O postaci Franciszka Salezego wspomniał także p. Burmistrz Miasta Łuków - Piotr Płudowski.

Dziękujemy za pamięć i podjęte działania, dzięki którym o kanoniku Jezierskim usłyszało na pewno wielu mieszkańców Łukowa i okolic.

Luty 2019: Wójt Gminy Łuków wspiera pomysł upamiętnienia kanonika Jezierskiego

Bardzo cieszymy się, że mamy już pierwszy pozytywny odzew na propozycję upamiętnienia postaci Franciszka Salezego Jezierskiego.

Wójt Gminy Łuków, Pan Mariusz Osiak, w odpowiedzi na propozycję przedłożoną przez Komitet Upamiętnienia, wyraził zainteresowanie odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Gołąbkach w 280. rocznicę urodzin kanonika Jezierskiego, a więc w roku 2020.

Wydarzenie to byłoby połączone z prelekcją w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

Dziękujemy Panu Wójtowi oraz Panu Dyrektorowi Muzeum Regionalnego za wykazane zaangażowanie.