Upamiętnienie

Upamiętnienie Franciszka Salezego Jezierskiego widać przede wszystkim w licznych publikacjach naukowych. Jednak oprócz tego, postać kanonika Jezierskiego została uhonorowana także w inny sposób. 

Łuków

"Mówiący kamień" w łukowskim Parku Miejskim. Symboliczny kamień z tablicą upamiętniającą Franciszka Salezego Jezierskiego. Odsłonięty w maju 2022 r. w obecności Radnych Miejskich i Burmistrza Miasta Łuków - Piotra Płudowskiego.
(zdjęcia z portalu Podlasie24.pl)

"Mówiący kamień" Franciszka Salezego Jezierskiego.

Od lewej: Piotr Płudowski, burmistrz Miasta Łuków oraz Paweł Jezierski, historyk, autor strony www.kanonik-jezierski.pl.

Rondo im. ks. kanonika Franciszka Salezego Jezierskiego. Wybudowane w 2022 r. nowe rondo w Łukowie za patrona otrzymało kanonika Jezierskiego. Rondo znajduje się przy ważnej trasie wyjazdowej z miasta na ul. Radzyńskiej, w kierunku dawnych rodzinnych dóbr rodziny Franciszka Salezego.

Lokalizacja ronda w Google Maps.

Warszawa

W 1962 r. ówczesne władze Warszawy postanowiły upamiętnić Franciszka Salezego Jezierskiego nadaniem jego imienia ulicy na warszawskim Powiślu, znajdującej się niedaleko obecnego stadionu Legii Warszawa. 

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia tablic ulicowych naściennych oraz naściennego modułu informacyjnego z Warszawy.

Warszawska ulica Franciszka Salezego Jezierskiego ma tego patrona od 1962 r., kiedy to ówczesna Rada Narodowa M. St. Warszawy przyjęła odpowiednią uchwałę:

Uchwała Rady Narodowej M. St. Warszawy z dnia 21 grudnia 1962 r.

21.12.1962 r.: Oficjalna data nadania nazwy ulicy Franciszka Salezego Jezierskiego w Warszawie

Źródło: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Tablica pamiątkowa dedykowana Kuźnicy Kołłątajowskiej

17.06.2019 r.: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 230. rocznicy powstania Kuźnicy Kołłątajowskiej

Tablica pamiątkowa została odsłonięta na warszawskim Solcu, przy ul. Łazienkowskiej, niedaleko stadionu Legii Warszawa, a więc w pobliżu miejsca, w którym stał dom Hugona Kołłątaja. W latach 1789-1792 odbywały się tam regularne spotkania grupy działaczy społecznych, publicystów, literatów oraz polityków, tworzących w czasie Sejmu Czteroletniego tzw. obóz reform. W domu tym także mieszkał i w 1791 r. zmarł urodzony w Gołąbkach Franciszek Salezy Jezierski. Odsłonięciu tablicy towarzyszyła prelekcja poświęcona genezie i działalności Kuźnicy Kołłątajowskiej przeprowadzona przez prof. Bronisława Tregera, badacza twórczości Jezierskiego.

Lokalizacje ulic Franciszka Salezego Jezierskiego

Warszawa

W Warszawie ulica ta przebiega od ul.Koźmińskiej do Rozbrat. 

Lublin

W Lublinie ul. Jezierskiego znajduje się w dzielnicy Dziesiątej i przebiega od ul. Nadrzecznej do ul. Marii Kuncewiczowej.

Bolesławiec

W Bolesławcu ul. Jezierskiego przebiega od ul. Wróblewskiego do ul. Małachowskiego.

Wrocław

We Wrocławiu ul. Jezierskiego znajduje się w Śródmieściu i przebiega od ul. Belwederczyków do ul. Adama Mickiewicza.